На головну сторінку сайту Спільна Справа ТБ      
СПІЛЬНА
Сайт Спільна Справа ТБ в Запоріжжі
СПРАВА

Ukr

 

Кошик покупця

 

Кабінет покупця

  ГОЛОВНА  
|  ДОВІДКА  
|  КОРИСНІ СТАТТІ  
|  КОНТАКТИ  
|  КНИЖКОВА КРАМНИЦЯ  
 

ІГОР ЯКОВЕНКО: ЦИНІЗМ VS ЛИЦЕМІРСТВО, А СВЯТЕННИЦТВО ПОТИРАЄ РУКИ

27-01-2017 22:01 "ІГОР ЯКОВЕНКО: ЦИНІЗМ VS ЛИЦЕМІРСТВО, А СВЯТЕННИЦТВО ПОТИРАЄ РУКИ"

ЦИНІЗМ VS ЛИЦЕМІРСТВО, А СВЯТЕННИЦТВО ПОТИРАЄ РУКИ


За новими трендами у світовій політиці стоїть глобальне зіткнення різних етичних систем. Йде світова війна етик.


Те, що відбувається у сьогоднішньому світі, як правило, обговорюється в категоріях політики і економіки. Ці підходи правомірні, але аналіз буде не повним, якщо з розгляду причин того, що сталося останнім часом, а саме перемоги Brexit, Трампу, зростання популярності правих і лівих радикалів в Європі, зростаючого міжнародного впливу Путіна, виключити те, на чому, кінець кінцем, стоять і політика і економіка. Фундаментом прийняття тих або інших правил поведінки, визначальних, кінець кінцем, то, які рішення в політиці і економіці приймають політики, і в якому ступені з цими рішеннями згодне суспільство, являються уявлення людей про добро і зло. Тобто різні етичні системи.


Кардинальні відмінності в розумінні добра і зла були завжди, але до певного часу вони були задрапіровані: де урочистістю політкоректності, де лицемірством, де святенництвом. 2016 рік ці протиріччя оголив і зіштовхнув в жорсткій і непримиренній сутичці. 2017 рік неминуче стане світовою війною етичних систем, кожна з яких має свого лідера. Щоб уникнути докорів в несправедливості по відношенню до якихось політиків, помічу, що мова нижче піде про деяке узагальнене сприйняття політика в суспільній свідомості. Чим ці люди є в крузі сім'ї, що ховається за громадською личиною, мені невідомо, та і не занадто цікаво.


Перемога Дональда Трампа - це перемога "етики цинізму". Відверто зневажливого відношення до норм суспільної моралі. Це цинізм 21-го століття, що не має ніякого відношення ні до філософії киников, ні до епікурейства, ні до філософії прагматизму у викладі Пірсу, Джемса, Дьюи або Сантаяны. Цинізм Трампу взагалі про інше. Його складові частини: відношення до жінки, як до істоти другого сорту, альфа-самца, що служить для ублаження, яким Трамп вважає, природно, в першу чергу, себе. Повна зневага істиною, постправда, зведена в абсолют. Це не лицемірна напівправда, яку частенько практикують прибічники політкоректності, а зухвала і безсоромна брехня, яка не соромиться себе. Хамство, зведене в абсолют. Передражнити репортера-інваліда, показавши, як у нього смішно трясяться руки. Обізвати голлівудську актрису "переоціненою" в помсту за критику. Все, чого ви раніше соромилися, тепер можна робити відкрито, оскільки найвпливовіша людина на планеті особистим прикладом довела, що оскаженілий цинізм і торжествуюче хамство, це не просто можливі, але і переважні лінії поведінки, які ведуть до найбільшого успіху.


Переможна привабливість Трампу в тому, що він дорівнює собі, ніким не прикидається, відкрито говорить місту і світу : "Хлопці, я такий же, як ви, тільки чесніше і тому успішніше вас. Перестаньте прикидатися, відкиньте усю цю політкоректну нісенітницю, яку вам весь цей час вселяли і будете успішними як я". Грандіозний успіх "етики цинізму" Дональда Трампа пов'язаний з тим, що сучасна цивілізація Заходу надмірно високо задерла планку моральності, публічно позначивши в якості загальних пріоритет тих норм і цінностей, дотримання яким виявилося не по плечу більшості громадян країн Заходу.


До того ж ці цінності увійшли до конфлікту з інтересами багатьох, якщо не більшість в Європі і Америці. Екологія і охорона живої природи, це, звичайно, відмінно, але якщо це призводить до істотного дорожчання життя, то нехай краще про це піклуються наступні покоління. Мігрантів, звичайно, жалко, але нехай вони облаштовують життя у своїх країнах, а не сідають на шию платників податків. І взагалі, набридли усі ці меншини, усі ці геї з лесбіянками, та і чорні з інвалідами. Їх адже вже давно не б'ють і не чіпають, чого їм ще потрібно?


Захід в етичному плані занадто широко зробив крок і порвав штани. Людям набридло стояти навшпиньках і прикидатися краще, ніж вони є. На заході виникло серйозне і масове неспівпадіння декларованих і істинних цінностей, так званий когнітивний дисонанс. Ось в цей проміжок, в цю больову точку Заходу, що відкрилася, і завдав своїх якнайточніших ударів Дональд Трамп. Удари пройшли, Трамп виграв, хай і не за явною перевагою, а роздільним рішенням бічних суддів.


Найбільшої поразки в 2016 році зазнала "етика лицемірства", символом якої стала, так вже вийшло, Хіларі Клінтон. Франсуа де Ларошфуко у своєму кодексі життєвої філософії для Нового часу похвалив лицемірство, оголосивши її благом: "Лицемірство - це данина поваги, яку вада платить доброчесності". Для модерну ця формула була цілком робочою, в епоху постмодерну вона розвалилася. Рятівний покрив лицемірства американського істеблішменту, витканий з гламуру і політкоректності, який досить довго прикривали глобальні ЗМІ, був найзухвалішим чином зірваний позасистемними медійними акторами, усіма цими сноуденами, ассанжами і російськими хакерами. Світ раптом став прозорим і лицемірство більше не може прикривати ваду, оскільки усе таємне неодмінно стає явним. До того ж в умовах постправди "явним" іноді стає і те, що ніколи не було таємним, оскільки його не було взагалі ніколи.


Особливо смішні були запізнілі спроби обернути цю зброю проти самого Трампу. Я маю на увазі усі ці викриття його пригод з російськими дівчатами зі зниженою соціальною відповідальністю. Кого вони намагалися злякати? Трампу? Зривати одяг з нудиста на нудистському пляжі? Звинувачувати в цинічній поведінці лідера "етики цинізму"? Нічим іншим, окрім відчаю в умовах програної партії, ці абсолютно безнадійні спроби пояснити неможливо.


За битвою цинізму з лицемірством із задоволенням спостерігає святенництво. Абсолютний і незаперечний лідер "етики святенництва", Володимир Путін, поки, мабуть, головний бенефіціар поразки лицемірства і виграшу цинізму. Святенництво - це агресивне лицемірство, прагнуче звинуватити інших у своїх вадах. Школа КДБ - це школа професійного святенництва. З ханжі неможливо зірвати маску, оскільки вона намертво приросла до особи, фактично стала цією особою. У відповідь на будь-яке викриття ханжа повторює як папуга: "вывсеврете", "авыдокажите" і "ауваснегроввешают".


Головна проблема "етики святенництва" в тому, що, допомагаючи виграти битву, вона неодмінно веде до тотальної поразки у війні. Країна, в якій домінує "етика святенництва" в принципі не може нічого робити, в ній робляться абсолютно неможливими наука, освіта і економіка, оскільки рівень довіри прагне до нуля. Тому в умовах панування "етики святенництва" у верхніх шарах соціуму, внизу, там, де люди займаються відтворенням життя, будують удома і сім'ї, торгують, роблять і вивчають, - там уявлення про добро і зло все-таки не такі екзотичні. Тому пануюча "етика святенництва" постійно отримує виклики, на які їй складно відповісти.


Ось пара з числа останніх. Віце-спікер Держдуми Петро Толстой, ставши мало не головним лобістом передачі Исаакия РПЦ, звинуватив в опорі цьому людей, що "є онуками і правнуками тих, хто рушив наші храми, вискочивши із-за смуги осілості з наганом в 17-му році". Покарати високопоставленого нациста влада не може, оскільки це не по поняттям "Етики святенництва", але і сподіватися, що така чутлива тема, як антисемітські випади від віце-спікера парламенту залишаться непоміченими як усередині країни, так і за її межами, не доводиться.


Ім'я іншого виклику - міністр культури Мединский і його докторська. Вже не лише професійні історики, але і маса звичайних людей прочитали цей дивовижний текст і переконалися, що до науки він не має ніякого відношення. ВАК в особі свого глави Володимира Філіпова чесно намагався і продовжує намагатися "замилити" процес, перекидаючи розгляд шедевра Мединского з ради Уральського федерального університету, в раду МГУ, переносячи терміни цього розгляду. Зараз публічна ганьба Мединского призначена на 1.03.2017. Можна перенести ще на місяць-другий. Можна навіть оголосити марення Мединского - наукою. Але це неминуче приведе до досить катастрофічних наслідків для престижу МГУ, ВАКа і усього академічного співтовариства, з якими наслідками це співтовариство навряд чи погодиться. І таких викликів домінуюча "етика хамства" отримує тисячі.


У майбутній світовій війні етичних систем доки тримає оборону етика гуманізму, лідером якої в силу багатьох невдач і відходу з поля бою Обами стала Ангела Меркель. Те, що вона робить в політиці - це в чистому вигляді категоричний імператив Канта в усіх трьох його формулах: "Поступай так, як ти хотів би, щоб поступали усі"; "відносься до людини завжди як до мети і ніколи - тільки як до засобу"; "воля має бути підпорядкована закону, при цьому вона ж є його творцем". Вважаю, що ця етика є найбільш прийнятною для виживання і процвітання людства, але зусиль однієї Ангелы Меркель для її перемоги явно недостатньо. Потрібна підтримка інших світових лідерів, а ось її доки не видно.


Джерело: блог Ігора Яковенко
Переклад: spilnasprava.tv

З блогів
06-12-2017 23:17
Сергей Гайдай: Определяющий день для Украины
Политический технолог и предприниматель Сергей Гайдай в своём интервью каналу Ukrlife.TV прокомментировал события в Киеве 5 декабря 2017 года, назвав этот день определяющим для Украины ...
» детальніше
01-12-2017 23:27
Сергей Гайдай: Зачем Порошенко сконцентрировал власть?
Украинский политтехнолог и предприниматель Сергей Гайдай рассказал UKRLIFE.TV о том, зачем Президент Украины Петр Порошенко сосредоточил всю власть в стране в одних руках ...
» детальніше
26-09-2017 20:00
Боровий і Панфілов про ситуацію на Україні
Костянтин Боровий і Олег Панфілов про Саакашвілі, владу, інформаційний простір і суспільно політичну ситуацію на Україні ...
» детальніше
24-08-2017 08:00
Віктор Шишкін. Росія - незаконний член Організації Об’єднаних Націй
Чергова річниця відродження незалежності України і четвертий рік московсько-української війни ...
» детальніше
11-04-2017 14:55
Соскін: Народні депутати та "антикорупціонери" вимагають перетворити Україну на заповідник стукачів 
Низка народних депутатів України та громадських активістів підписали антикорупційну декларацію з п'ятнадцятьма вимогами до влади ...
» детальніше
10-04-2017 16:31
Олег Соскін: Порошенка повинна замінити така людина як Віктор Шишкін
Замість Порошенка президентом України повинен стати Віктор Шишкін, як Воіслав Коштуниця в Югославії змінив Мілошевича ...
» детальніше
05-04-2017 20:02
Соскін: Путін готовий повернути в Лугандонію Азарова або Януковича
У рамках зустрічей – «Діалоги без краваток» відбудбулась розмова з лідером Української Національної Консервативної партії, керівником проекту «Мій вибір НАТО», професором Олегом Соскіним ...
» детальніше
24-03-2017 19:01
Евген Бистріцький:ІСПИТ НА ДЕМОКРАТІЮ ДЛЯ ВЕРХОВНОЇ РАДИ ТА ПРЕЗИДЕНТА
Це пост не про маленьку жіночку-безстрашного Гавроша нашої революції. Не про неї, яка плигає через паркан законотворчості у Раді так само беззастережно, як сміливо вона плигала через огорожі Межігір'я ...
» детальніше
21-03-2017 22:01
Сергей Гайдай: С кем воюет наш гарант и его люди?
Жизнь нашего президента и его команды - это постоянно обостряющяяся борьба ...
» детальніше
16-03-2017 23:05
Олег Соскін : Напруга зростає - Порошенко чинить опір
Профессор Национальной Академии Управления Олег Соскин в своём интервью каналу UKRLIFE.TV рассказал о проблемах в Верховной Раде Украины, прокомментировал ситуацию вокруг блокады Донбасса ...
» детальніше
11-03-2017 00:29
Юрій Макаров. Шевченко без башти
Домодерні стереотипи в сприйнятті національного героя і символу гальмують українців ...
» детальніше
02-03-2017 00:45
ВОЛОДИМИР ЛАНОВИЙ. ДОЧЕКАЛИСЯ : УКРАЇНСЬКИЙ УРЯД НА СЛУЖБІ У ТЕРОРИСТІВ
Кабмін прийняв постанову, яка узаконює фінансово-матеріальне забезпечення бандформувань на окупованому Донбасі. Всі поставки з України, які вимагали відновити російські окупанти та місцеві терористи для продовження функціонування квазіреспублік та ведення війни проти нас, за рішенням Кабміну ніби-то будуть відбуватися ...
» детальніше
01-03-2017 22:17
Михайло Саакашвілі : З 1 березня знову виросли тарифи на електроенергію
З 1 березня знову виросли тарифи на електроенергію, вже в п'ятий раз за останні два роки. Згідно з новими тарифами, середній місячний платіж за електроенергію складе майже 300 грн ...
» детальніше
28-02-2017 23:05
Лев Підлісецький: Блокада вивела на поверхню одну з найбільших афер в сучасній енергетиці
Працює/непрацює, заробили/зекономили, блокувати/не блокувати, бути чи не бути. Питання, які останніми днями штормлять мозок чи не кожного українця. Давайте спробуємо розібратись у цих питаннях ...
» детальніше
25-02-2017 10:00
Евгений Шевченко: "... Гулять так гулять, пані Тетяно - жгітє ісчо! ..."
Знаєте, іноді дивує.....хоча ні - ідіотизм деяких народних депутатів та їх помічників нажаль вже навіть не дивує. Сьогодні кілька слів про пані Тетяну Чорновол з "Народного фронту" та її вірного друга Андрія Дзиндзю ...
» детальніше
24-02-2017 22:54
Елена Трибушная: Ждун. Всеукраинский ждун. Вот так это называется.
Знаете, в чем главная причина того, что мы как страна все время скатываемся в задницу? В том, что большинству людей лень разбираться в происходящем вокруг и копаться в сортах говна. В стране, не в фейсбуке. Хотя и тут...
» детальніше
24-02-2017 21:16
Проповідь Дмитра Корчинського 24.02.2017
Про те, що мають робити націоналісти ...
» детальніше
14-02-2017 23:47
Віктор Шишкин: Виключення кримінальної відповідальності осіб за перешкоджання пересування вантажів до окупованих рериторій України
EM>Віктор Шишкін: "... Шановні Друзі, виконав завдання небайдужих ..."
» детальніше
09-02-2017 22:48
ІГОР ЯКОВЕНКО : "ЧЕ ГЕВАРИ" РОСІЙСЬКОГО СВІТУ
Чергова "раптова" смерть чергового ватажка терористів "ЛДНР" розділила російські ЗМІ на дві нерівні частини ...
» детальніше
31-01-2017 23:45
Олег Соскин: Победа Трампа стала шоком для двадцатки семей глобалистов, которые контролировали США
Победа Трампа на выборах президента США стала шоком для мировых финансовых и политических элит, для геополитических элит, которые контролируют ментально-информационное поле. Для них Трамп просто неприемлем ...
» детальніше
30-01-2017 20:19
Сергій Лещенко: Медіа-холдинг для Банкової. План захоплення каналу 112
Бажання Петра Порошенко продовжити своє перебування на посаді вступило в заключну стадію – формування сприятливих умов для переобрання на другий термін ...
» детальніше
27-01-2017 23:45
Виктор Небоженко: КРЕМЛЬ ОЗАДАЧЕН.
Неожиданно для себя, путинская Россия оказалась между двух огней. Впереди замелькали маленькие украинские ракеты. Сзади появились большие китайские ракеты. Казалось бы, и то и другое мелочь ...
» детальніше
27-01-2017 22:01
ІГОР ЯКОВЕНКО: ЦИНІЗМ VS ЛИЦЕМІРСТВО, А СВЯТЕННИЦТВО ПОТИРАЄ РУКИ
За новими трендами у світовій політиці стоїть глобальне зіткнення різних етичних систем. Йде світова війна етик ...
» детальніше
27-01-2017 21:00
ИГОРЬ ЯКОВЕНКО: ТОЛСТОЙ СОЖАЛЕЕТ О ВИНЕ ЖУРНАЛИСТОВ
В России большая радость. Между нацистом Петром Толстым, который по совместительству служит вице-спикером России и Александром Бородой, который служит президентом Федерации еврейских общин России, 26.01. 2017 случилось рукопожатие ...
» детальніше
21-12-2016 20:11
Анатолій Гриценко : Ми торкнемося дна, могутньо від нього відштовхнемося і підемо вгору
Незважаючи на непросту ситуацію в країні, колишній міністр оборони України і екс-народний депутат Анатолій Гриценко відмічає, що Україна переживала і складніші моменти ...
» детальніше
16-12-2016 23:22
Інтерв'ю Остапа Дроздова
15 грудня у Золочів завітав відомий журналіст Остап Дроздов в рамках презентації книжки роман-вибух «№1» ...
» детальніше
15-12-2016 17:20
Узурпація під виглядом децентралізації
Через появу нових витрат місцева влада змушена буде закрити дірки шляхом спустошення бюджетів розвитку ...
» детальніше
11-11-2016 00:20
Геннадій Балашов : АМЕРИКАНЦІ ЗАХОТІЛИ ЗМІН
У громадян США більше надій на мільярдера Трампа, який усе життя будував свою бізнес-імперію, чим на політика з багатим досвідом Клінтон ...
» детальніше
04-11-2016 23:38
Балашов: ЧЕСТЬ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЯ
Дорогие сограждане! Мы можем и должны научиться бороться за свои права! Государство ведёт незаконную деятельность, уничтожая и отнимая чужую собственность. Власть вытирает ноги о самый продуктивный класс населения — предпринимателей ...
» детальніше
03-11-2016 21:11
Балашов: Страсть к воле формировалась здесь веками, а власть не устраивает нас хронически.
Интересно, что каждый раз по самому названию Майдана понятно, чего ожидать в итоге. Оранжевая революция — "оранжевые" пришли к власти, украинцы разошлись по домам гордиться собой и слушать, как стабильна гривна и что "эти руки ничего не крали" ...
» детальніше
01-11-2016 12:30
Анатолій Амелін: Економічні підсумки України: як і чому ми втратили 25 років
Кілька разів в тиждень наші політики виступають на ТБ, перекладаючи твоє невдоволення на попередню владу, хоча вони і є попередня влада ...
» детальніше
29-10-2016 03:12
ИГОРЬ ЯКОВЕКО: КАК ЖИТЬ В ОКУПАЦИИ
Россия – оккупированная страна. Для того, чтобы это понять, надо взять в руки Конституцию РФ и сверить с реальностью каждую из 9 глав, а лучше каждую из 137 статей ...
» детальніше
25-10-2016 23:00
ГЕННАДІЙ БАЛАШОВ : КЛИЧКО ВТРАЧАЄ НА БАНДІ БЕЛОЦЕРКОВЦА
Київ - складне місто. Важкий на підйом, але нестримний у гніві. Його дух відчуває кожного, хто приїжджає сюди. Тисячолітня історія, багатий культурний бэкграунд, політичне життя, все сконцентровано тут. З Києвом жарти погані ...
» детальніше
24-10-2016 18:19
Геннадій Балашов анонсував проведення З'їзду підприємців Києва 29 жовтня 2016 року
З'їзд підприємців Києва, вул. Хрещатик 7/11 з 13.00. Усі підприємці Києва зберуться у суботу 29 жовтня на З'їзд із метою організувати штаб національного опору ...
» детальніше
24-10-2016 05:28
Тимофей Иванов об "интервью" Балашова Скрыпину и Ко
Выводы от передачи: 1) Когда обсуждают идею, то надо придерживаться рамок обсуждения идеи. Скакание от идеи до текущей ситуации в Украине не принесло ничего хорошего в разговор. Сорвали разговор, и у всех "стали нервы". От того что кто-то не видит как реализовать идею, это не означает что идея плохая ...
» детальніше
21-10-2016 23:45
Ігор Яковенко : ПОСИДЕНЬКИ НА КРОВІ
За даними ООН російська інтервенція в Україні забрала життя 10 тисяч чоловік. На мій погляд, це істотна преамбула до коментаря про саміт "нормандської четвірки" у Берліні, який почався 19.10.16, а закінчився вже в ніч на 20.10.16 ...
» детальніше
21-10-2016 14:00
Геннадій Балашов : ПІДПРИЄМЦЯМ ДОВЕДЕТЬСЯ СПАЛИТИ УСІ ЕВАКУАТОРИ
Рано чи пізно це доведеться зробити. Коли влада залишається глухою до народу, суспільство радикализируется. Вже два роки в Києві твориться #беззаконня ...
» детальніше
11-10-2016 23:00
Олексій Арестович: щодо стану справ у Державі у цілому.
Дуже показова ситуація щодо стану справ у державі у цілому. Державний апарат, якій хоче бути усюди і управляти усім, не може врегулювати просте (хотя й комплексне питання) вірної інформаційної політики на різних функціональних рівнях ...
» детальніше
25-08-2016 12:00
Тарас Березовець: 25 років України з "дивним російським братом"
Відносини Києва і Москви ніколи не стануть нормальними ...
» детальніше
24-08-2016 19:30
Яковенко Ігор: КОМУ ПУТІН ДОРУЧИВ ПІДІРВАТИ УКРАЇНУ
Записи телефонних переговорів радника президента РФ Глазьєва, члена Громадської палати РФ Затуліна і їх співрозмовників в Україні з приводу організації в цій країні озброєного заколоту ...
» детальніше
22-08-2016 23:50
Яковенко Ігор: "МЕДИАФРЕНИЯ - 168. АРМАГЕДДОН ПО-РОСІЙСЬКИ: ВЕСЕЛО І ФАЛЬШИВО"
Старенький жарт про песиміста, що твердить, що гірше бути не може і оптиміста, що радісно йому  заперечує: "може! може!", у історії сучасної Росії постійно наповнюється все новим змістом ...
» детальніше
22-08-2016 01:00
Яковенко Ігор: "Навіщо ж ви так з нами, Михайло Борисович?"
Перехід з категорії "привабливість, яка дурна"! у категорію "жах, яка дурна"! досить часто відбувається не з часом, і жодним чином не пов'язаний з гендерною приналежністю ...
» детальніше
19-08-2016 23:50
Яковенко Ігор: "НЕ-ВОЛЯ плюс НЕ-ДОВІРА"
Ідея, що якщо 40 років тягати народ по пустелі, то до землі обітованої увійдуть вільні люди, у випадку з Росією явно не спрацювала ...
» детальніше
24-06-2016 23:06
Буковский: Едва избавившись от ярма СССР, Украина тут же начала проситься в Евросоюз. Это дико и глупо!
Евросоюз – огромная и безумно дорогая бюрократическая структура, напоминающая Советский Союз. Великобритания наконец это поняла и проголосовала за выход из ЕС, который обречен на развал, убежден писатель и публицист Владимир Буковский ...
» детальніше
 
Copyright © 2013, Запоріжжя
Останнє оновлення сайту: 14-02-2018 09:00