На головну сторінку сайту Спільна Справа ТБ      
СПІЛЬНА
Сайт Спільна Справа ТБ в Запоріжжі
СПРАВА

Ukr

 

Кошик покупця

 

Кабінет покупця

  ГОЛОВНА  
|  ДОВІДКА  
|  КОРИСНІ СТАТТІ  
|  КОНТАКТИ  
|  КНИЖКОВА КРАМНИЦЯ  
 
Вічна пам'ять ГЕРОЯМ, які загинули в боротьбі за вільну і єдину Україну

Список загиблих на Майдані (січень-березень 2014)

 

Памятаємо тих, хто воював та загинув за єдину Украіну

Каталог інтернет трансляцій
Інформаційно-музикальні радіостанціі

Радіо ГОЛОС СВОБОДИ

 

Радіо РАДІОХВИЛЯ

Радіо СПІЛЬНА СПРАВА ТБ

 

Оновлене радіо УГКЦ ВОСКРЕСІННЯ

ДЕВІД НОЛАН, ДЕВІД ФРІДМАН і лібертаріанство


Американським лібертаріанцем Девідом Ноланом (23.11.1943 - 21.11.2010г.р.) була запропонована в 1970 році політологічна діаграма, популярна і нині :


Політологічна діаграма Девіда Нолана Девід Нолан


Нолан розробив цю діаграму для ілюстрації свого твердження про те, що лібертаріанство є як економічною, так і особистою свободою, що контрастує з лівим "лібералізмом", який, за словами Нолана, виступає тільки за "особисті свободи", і правим "консерватизмом", який, на думку Нолана, виступає тільки за "економічні свободи".


Нолан вважав, що практично усі політичні дії людини можна розділити на дві основні категорії:

 • економічні;
 • особисті.

Тому по кожній з осей відкладена міра впливу держави на ці дві категорії свобод.

Залежно від ступеня як економічної, так і особистої (політичною і культурною) свободи, що допускається, на діаграмі розрізняються декілька областей, що відносяться до традиційних політичних течій:

 • консерватори (прибічники прагматизму, ієрархічності, організованості і економічної свободи при найменшій особистій свободі громадян);
 • ліві (у американській термінології - ліберали: прибічники індивідуалізму, рівності і толерантності при найменшій економічній свободі);
 • лібертаріанці (прибічники мінімального втручання держави в життя суспільства - мінімальне втручання держави як в економічній сфері, так і в правовому аспекті);
 • тоталитаристы (этатисты, коммунитаристы, популісти і тому подібне) (прибічники суворого контролю держави за життям суспільства як в правовому, так і в економічному аспекті);
 • центризм - область в середині, рівновіддалена від усіх полюсів.

Лібертаріанство - політико-правова доктрина, що містить рецепти перевлаштування суспільства, передусім, у сфері законодавства. Це вчення про належне, приписуюче людям, і особливо державним службовцям, певні норми поведінки.


Політичні погляди сучасних лібертаріанців :

 • Лібертаріанці вважають, що люди мають тільки право на свободу від посягань на свою особу або власність, а закони повинні лише забезпечувати таку свободу, а також виконання вільно укладених договорів
 • Лібертаріанці вважають, що оподаткування аморальне, по суті нічим не відрізняється від грабежу і тому оподаткування слід замінити добровільними методами фінансування послуг, що представляються державою нині населенню. Такі послуги можуть надаватися приватним бізнесом, благодійними і іншими організаціями. Вони виступають проти будь-яких державних дотацій, наприклад, сільськогосподарським виробникам.
 • Лібертаріанці виступають проти митних зборів і інших видів зовнішньоторговельних бар'єрів
 • Лібертаріанці виступають проти державного контролю за безпекою і ефективністю лікарських засобів, проти усіх або більшість правил містобудівного зонування.
 • Лібертаріанці виступають проти встановлення законом мінімального розміру оплати праці.
 • Либертарианцы є переконаними супротивниками загального військового обов'язку. Вони виступають проти військового втручання в справи інших країн і визнають лише захист від агресії.
 • Лібертаріанці заперечують проти будь-якого державного контролю над засобами масової інформації.
 • Частина лібертаріанцев виступає проти обмежень на імміграцію.
 • Частина либертарианців виступає проти законів про обов'язкову шкільну освіту.
 • Лібертаріанці виступають проти заборон на володіння зброєю.
 • Однією з легкоузнаваемых вимог лібертаріанців - неоднозначно сприйманим суспільством, але абсолютно природно витікаючим із загальної концепції - являється вимога повної легалізації усіх або більшість наркотиків.

Девід Д. Фрідман


Девід Д. Фрідман (англ. David Director Friedman, народився 12 лютого 1945) - американський економіст, письменник і теоретик лібертаріанства. Відомий як автор моделі повністю саморегульованого анархічного вільного ринку, базові принципи роботи якого описані ним в книзі "Механіка Свободи" (1973, перевидана в 1989).


Девід Фрідман народився в сім'ї відомих економістів Милтона і Рози Фрідман. Його син Пэтри Фрідман також є теоретиком анархо-капіталізму, зокрема систейдінга. Девід Фрідман має вчені ступені бакалавра Гарвардського університету і Ph.D. по фізиці і університету Чикаго, хоча він найбільш відомий по роботі в інших областях. Нині він професор права в університеті Санта-Клари і головний редактор журналу "Liberty". По світогляду атеїст.


У своїй книзі "Механіка Свободи" (1973) Фрідман пропонує оригінальну модель анархо-капіталізму, де усі товари і послуги, у тому числі закон як такий, створюються в процесі саморегуляції на вільному ринку.


Фрідман адвокатує інкременталістський підхід до побудови анархо-капіталізму шляхом поступової приватизації областей захоплених державою, включаючи такі сфери як законотворчість і самоврядування. У своїй книзі він висловлюється різко негативно про можливість насильницької анархо-капіталістичної революції.

Фрідман віддає перевагу консеквенціалістському підходу до проблеми побудови анархо-капіталізму. Його версія індивідуалістичного анархізму не грунтована на припущенні про "недоторканість природних прав", а спирається на аналіз витрат і вигод від втручання або ж невтручання держави.


Цей підхід сильно відрізняється від ідеї "природного права", пропонованої багатьма іншими економістами австрійської школи, лібертарними теоретиками і анархо-капіталістами, наприклад такими як Мюррей Ротбард.


Нижче відеоролик, в якому Девід Фрідман розповідає про те, яким може бути суспільство без держави, як приватні фірми можуть узяти на себе усі функції держави, аж  до законодавства. 
Copyright © 2013
Останнє оновлення сайту: 14-02-2018 09:00